Haber

Genelkurmay Başkanı Güler NATO toplantısına katıldı

NATO üye devletlerinin genelkurmay başkanları, Ukrayna-Rusya savaşını ve askeri çıkarları görüşmek üzere Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi. Toplantıda Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler temsil etti.

NATO Askeri Komitesi Brüksel, Belçika’daki NATO Karargahında toplandı. Başkanlığını Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer’in yaptığı toplantıya NATO üyeliği için başvuran Finlandiya ve İsveç’in genelkurmay başkanları katıldı. Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in temsil ettiği toplantıda ittifakın savunma ve caydırıcılık duruşu masaya yatırılacak.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Amiral Bauer, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının küresel güvenlik ortamını bozduğunu belirterek, “Maalesef yeni bir toplu savunma çağının doğuşunu görüyoruz. Bunu bir şekilde gösterebileceğimizi dünyaya kanıtladık.” NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, NATO’nun askeri kapasitesini ve varlığını çok bölgeli operasyonlarda da şimdi ve gelecekte tüm zorluklara karşı savunma kabiliyetini sürdürmesi gerektiğini belirtti. Geoana, bu yıl Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde savunma yatırımlarının artırılması, silah ve mühimmat üretiminin artırılması ve NATO’nun dijital çağa entegre edilmesi olmak üzere üç önemli çalışma alanı olduğunu da kaydetti.

Yarınki oturumlarda Ukrayna ve çevresindeki askeri durum ile Irak ve Kosova’daki NATO misyonlarının durumu tartışılacak. – BRÜKSEL

kocaalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu