Ekonomi

Çin, AB’yi uluslararası ekonomik ve ticari kurallara uymaya çağırıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Avrupa Birliği’ni (AB) uluslararası ekonomik ve ticari kurallara uyarak pan-politizasyon ve pan-güvenlik uygulamalarından kaçınmaya davet etti.

Wang, olağan basın toplantısında, Avrupa Komisyonu’nun Huawei ve ZTE gibi Çinli telekomünikasyon şirketlerinin güvenlik riski oluşturduğuna dair bu iddiaları destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadığını söyledi. Wang, bunun tipik bir suçluluk karinesi olduğunu ve Çin’in buna şiddetle karşı çıktığını belirtti. Sözcü şöyle devam etti:

“Gerçek şu ki, Huawei ve ZTE gibi Çinli telekomünikasyon şirketleri, Avrupa’da faaliyet gösterdikleri yıllar boyunca hiçbir zaman Avrupa ülkelerinin güvenliğine zarar vermediler, aksine Avrupa’nın telekomünikasyon gelişimine güçlü bir katkı sağladılar ve değerli ekonomik ve sosyal faydalar sağladılar. . Avrupa Komitesi, yasal destek ve gerçeklere dayalı kanıt olmaksızın tek bir kuruluşu alenen yüksek riskli tedarikçi olarak belirlemiştir. Bu eylem, Avrupa Birliği’nin her zaman sahip çıktığı hukuk devleti ilkesine, piyasa ekonomisi, serbest ticaret ve adil rekabet ilkelerine aykırıdır. AB’yi uluslararası ekonomik ve ticari kurallara uyarak pan-politikleştirme ve pan-güvenlik uygulamalarından kaçınmaya, güvenlik adı altında diğer ülke şirketlerine baskı uygulamaktan vazgeçmeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

eskipazarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu