Haber

Rusya’dan BM’ye tahıl anlaşması için 3 aylık süre

Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin arabuluculuğunda geçen yıl Temmuz ayında imzalanan ve Pazartesi günü askıya aldığını duyurduğu Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri dönmesi için BM’ye üç ay süre verdi.

Türkiye ve BM’nin Rusya ve Ukrayna ile imzaladığı anlaşma, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracatını farklı şekilde düzenlerken, Rusya ile imzalanan bir başka anlaşma da Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatının Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan etkilenmemesini sağlıyordu. Rusya, bu konuda yeterli adımların atılmadığı gerekçesiyle defalarca anlaşmayı uzatmama tehdidinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatına ilişkin anlaşmanın uygulanması ve Rusya’nın masaya dönmesi için topun BM’de olduğunu belirterek, “Rusya-BM muhtırası, Aynen aktarıyorum, üç yıl yürürlükte kalacak.Taraflardan biri anlaşmadan çekilmek isterse, üç ay.’Biz bu tebligatı şimdi yaptık’ dedi.

Buna göre Zaharova, BM’nin somut sonuçlar üretmek için üç ayı olduğunu belirterek, “Bu nedenle BM Sekreterliği’ndekiler mikrofonlara koşmasınlar, bu üç ayı somut sonuçlar elde etmek için kullansınlar. Bu kapsamlı konuda görüşmelere geri dönülecektir.” (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu