Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik kaygılarına dikkat çekti

– Stoltenberg: “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının farkında olmalıyız”

“İsveç’in NATO’ya üyeliği Vilnuis Zirvesi’ne kadar mümkün, ancak bunun olacağını garanti edemem”

BRÜKSEL – NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının farkında olmalıyız. Hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarına kurban gitmemeli.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsveç’in NATO’ya üyeliğine ilişkin soruyu yanıtlayan Stoltenberg, Ankara’da gerçekleştirilen üçlü toplantıyı Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında kalıcı bir mekanizmanın sağlanması açısından değerlendirerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç hafta önce İsveç’in NATO üyeliğini bir toplantıda görüştü. Erdoğan ile İsveç’in NATO üyeliği konusunda daimi meclis toplantısı yapılması konusunda mutabık kaldık ve toplantı dünkü toplantı atmosferinde gerçekleşti. İsveç, silah ihracatına getirilen kısıtlamalardan Türkiye ile karşı karşıya işbirliğini geliştirmeye kadar tüm taahhütlerini yerine getirdi. -terör’ün üyelik için gereken her şeyi yaptığını gösteriyor’ diye konuştu.

“Hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarının kurbanı olmamalı”

Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kaygılarına değinen Stoltenberg, “Türkiye’nin meşru güvenlik sorunlarının farkında olmalıyız. Hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarına kurban gitmemeli. Bu nedenle terörle mücadelede iş birliğimizi nasıl güçlendirebileceğimize ilişkin değerlendirmelerimiz son derece önemlidir.” İsveç’in Vilnuis Zirvesi’ndeki NATO üyeliği “Mümkün, ancak bunun olacağını garanti edemem. İsveç’in bir an önce NATO’ya üyeliği için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu nedenle kalıcı bir sistem sağlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız görüşmeden memnunum” dedi.

“Rusya’nın nükleer mesajları düşüncesiz ve tehlikeli”

Temmuz başında Putin’in Belarus’a nükleer silah teslim etmesi durumunda NATO’nun tepkisinin ne olacağı sorusuna Stoltenberg, “Rusya’nın nükleer mesajları düşüncesiz ve tehlikeli, Rusya nükleer silahlarla savaşıp savaşmayacağını bilmeli. Neyin ne olduğunu yakından takip ediyoruz.” Rusya yapıyor” dedi. NATO savunma kuvvetleriyle karşılık vermeye hazır” dedi.

Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den barış işareti görmüyoruz. Putin yakında bu savaşı kazanamayacağını anlayacak.”

senirkent-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu