Haber

Azerbaycanlı muhalif siyasetçi tutuklandı

Azerbaycanlı iktisatçı ve muhalif siyasetçi Gubad İbadoğlu’nun avukatı Zibeyda Sadigova, siyasetçinin ‘sahte para’ yasası kapsamında tutuklandığını açıkladı.

Reuters’in haberine göre basına açıklama yapan avukat Sadigova, Azerbaycan Demokrasi ve Refah Partisi Genel Lideri Gubad İbadoğlu’nun iddia edilen suçtan mahkemeye çıkarılana kadar yaklaşık 4 ay tutuklu kalacağını bildirdi. Müvekkilinin kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiğini kaydeden Sadigova, polisin kendi adına kayıtlı bir apartman dairesinde 40 bin dolar bulması üzerine İbadoğlu’nun gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.

“BULUNAN PARALARIN İBADOĞLU İLE HİÇBİR ALGISI YOKTUR”

Avukat Zibeyda Sadigova, söz konusu dairede Gubad İbadoğlu’nun yaşamadığını belirterek, “Dairede olduğu söylenen paranın kendisiyle hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi. Avukatın bahsettiği paranın gerçek mi sahte mi olduğu netlik kazanmazken, Sadigova davanın bir kişinin iddiasına dayanılarak açıldığını ve İbadoğlu’nun tanımadığı bu kişinin İbadoğlu’nun ‘kendisine dolar verdiğini’ söylediğini belirtti. Mahkeme, İbadoğlu’nun hakim karşısına çıkana kadar 3 ay 26 gün tutuklu kalmasına karar verdi.

Aynı zamanda ekonomist olan Gubad İbadoğlu, İngiltere’de London School of Economics’te misafir öğretim üyesi olarak bulunuyor. İbadoğlu’nun partisi ise Azerbaycan parlamentosunda milletvekili bulunmuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu